Konferencja prasowa dotycząca wniosków

Konferencja prasowa dotycząca wniosków

Wnioski z Konferencji Naukowo – Technicznej „Jak ratować polskie rolnictwo przed skutkami suszy?” stały się doskonałym impulsem do zorganizowania konferencji prasowej. Spotkanie odbyło się 5 marca w siedzibie firmy „Agromax” w Raciborzu.

DSC_1571

W przedsięwzięciu udział wzięli przedstawiciele mediów z okolicy Raciborza a także Kędzierzyna – Koźla oraz Opola. Podczas konferencji prasowej dziennikarze mięli okazję do poruszenia nurtujących kwestii oraz dyskusji o problemie suszy, o którym mowa była podczas dwudniowego sympozjum w Zakrzowie. W przedsięwzięciu udział wzięli prezes przedsiębiorstwa „Agromax” Bogusław Berka, prof. Marek Ryczek, dr Edyta Kruk oraz dr Krzysztof Gawęcki.

Spotkanie zainicjowano odczytaniem ostatecznej wersji wniosków, którego dokonał prof. Marek Ryczek. – Temat jest szeroki, zdajemy sobie sprawę, że te ogólne stwierdzenia po głębszej analizie dają mnóstwo pytań. Obecnie mamy klasyczny przykład końca zimy a wystarczających zapasów wody nie ma. Ruszyły pierwsze rolnicze prace, ale już wiemy, że będzie duży problem z suszą w tym roku – powiedział na wstępnie Bogusław Berka, prezes przedsiębiorstwa „Agromax” w Raciborzu.

Zgromadzeni dziennikarze dopytywali o wiele kwestii, m. in. ceny wody w najbliższym czasie, inwestycje związane z budową dużych zbiorników gromadzących zapasy wody w Polsce a także meliorację czy program retencji. – Musimy w niedalekiej przyszłości liczyć się z coraz większymi ograniczeniami w możliwościach wykorzystania wody w życiu codziennym – powiedział prof. Marek Ryczek z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Inicjatorzy konferencji wielokrotnie wspominali, że nastąpiła zmiana klimatu, więc susza jest już faktem i należy podjąć różne działania w celu przeciwdziałania jej skutkom a także poszukać nowych narzędzi.

– Jeśli chodzi o zasoby wody w Polsce to, jak się szacuje, jesteśmy porównywani z Egiptem, czyli krajem, w którym jest bardzo sucho – dodał prof. Marek Ryczek z krakowskiej uczelni. Stąd też, jak można było usłyszeć podczas spotkania, wodą trzeba zacząć odpowiednio i racjonalnie gospodarować.

Jak zapewniają pomysłodawcy inicjatywy wnioski przekazano nie tylko dziennikarzom oraz podmiotom związanym z szeroko pojętą branżą rolniczą, ale także mają zostać wysłane do władz i wszystkich gmin w Polsce.

DSC_1585 DSC_1587 DSC_1610

Kontakt

Przedsiębiorstwo Rolno-Przemysłowe AGROMAX Sp. z o.o.